Náhradní plnění v roce 2024

Jaké jsou podmínky pro náhradní plnění v roce 2024? Chystají se nějaké změny? Na co by zaměstnavatelé v souvislosti s náhradním plněním určitě neměli zapomenout?

Náhradní plnění 2024

Na úvod jedna velmi dobrá zpráva pro firmy s více než 25 zaměstnanci: podmínky pro využívání náhradního plnění v roce 2024 zůstanou naprosto stejné jako v roce 2023. Jediné, co se v souvislosti s náhradním plněním nepatrně mění, je hodnota průměrné mzdy v ČR. To je důležité zejména pro výpočty objemů, v nichž bude náhradní plnění 2024 poskytováno a odebíráno.

Pozor na limity poskytovatelů!

I přesto je ale důvod k pohotovosti. Vzpomínáte na limity, zavedené v roce 2012? I nadále platí, že poskytovatelé náhradního plnění (tedy firmy s více než 50% podílem zaměstnanců se zdravotním postižením) budou moci poskytnout jen omezené množství služeb a zboží. Jejich hodnota nesmí přesáhnout 28 násobek průměrné mzdy v ČR. Pro odběratele to znamená jediné – sjednejte si náhradní plnění co nejdříve, než dojde k vyčerpání tohoto limitu.

Proč si náhradní plnění sjednat včas?

Pokud totiž budete se sjednáním náhradního plnění v roce 2024 otálet, vystavujete se riziku, že limity již budou naplněny a vám nezbude než zaplatit povinný podíl státu. Tento povinný podíl je suma, kterou jako firma musíte odvést do státního rozpočtu jako Váš příspěvek na zlepšení podmínek v zaměstnávání OZP (osob se zdravotním postižením). Podle zákona by se totiž všechny firmy s více než 25 zaměstnanci měli na zaměstnávání OZP podílet.

Jak dodržet zákon a přitom získat vlastní užitek?

Existují tři možnosti, jak se na práci pro ZTP (dřívější zkratka pro OZP) a zaměstnávání invalidních důchodců podílet.

Buď firma sama zaměstná minimálně 4 % OZP z celkového počtu zaměstnanců – to ale v praxi často není možné, obvykle není vhodná práce nebo dostatečný počet uchazečů OZP s potřebnou kvalifikací.

Další možnost nabízí právě odběr služeb nebo zboží od společností, které alespoň z 50 % zaměstnávají OZP. Minimální hodnota odebraných služeb pro náhradní plnění se rovná 7násobku průměrné mzdy za každou OZP, kterou by firma měla zaměstnat.

Třetí možnost – zaplatit povinný podíl (2,5 násobek průměrné mzdy za každou OZP, kterou byste měli zaměstnat) jen tak do statní kasy, aniž by z toho firma měla užitek, bývá až poslední možností, mnohdy spíše nutností pro ty, kteří si náhradní plnění nesjednali včas.

Co lze v rámci náhradního plnění odebírat?

Do služeb poskytovaných bezpečnostními agenturami v rámci náhradního plnění patří například fyzická ostraha, zabezpečení pomocí bezpečnostních a kamerových systémů, úklidové služby, recepční služby, pořadatelské služby a zabezpečení akcí, služby facility a property managementu, neboli řízení správy nemovitostí a údržby budov.

Kalkulačka je nyní aktuální pro rok 2023, jak Český statistický úřad oznámí průměrnou měsíční mzdu za I. až III. čtvrtletí roku 2024, bude aktuální pro rok 2024. Zde si můžete vypočítat odběr náhradního plnění pro aktuální rok - Kalkulačka náhradního plnění

 

Dobrá bezpečnostní agentura
Schopná bezpečnostní agentura se hledá těžko. Dbáme na to, aby náš seznam obsahoval jen kvalitní a prověřené bezpečnostní agentury, které nabízí profesionální bezpečnostní služby.

Bezpečnostní agentury v ČR
Bezpečnostní agentury poskytují svým klientům důležité služby jako ochrana osob a majetku a ostraha objektů. Bezpečnostní agentury působí nejen v místech jako Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, ale po celém území ČR. Bezpečnostní agentury svým klientům nabízí maximální kvalitu poskytovaných bezpečnostních služeb, proto také na volná pracovní místa upřednostňují prověřené zaměstnance s dlouholetou praxí v oboru bezpečnostní služby.

Publikované články

Náhradní plnění 2012

13.12.2017

Dne 1.1.2012 vstoupila v platnost novela zákona 361/2011 Sb. o zaměstnanosti. Tato novela obsahuje mnoho výrazných změn, které ovlivní ihned po tomto datu fungování prodeje zboží a služeb, které jsou nazývány náhradním plněním.

více »

Facility Management

28.11.2017

V dnešní době jsme obklopeni množstvím cizích výrazů a názvů. V tomto článku Vás seznámíme s výrazem Facility management a vším co je pod tímto slovním spojením zahrnuto.

více »

Náhradní plnění 2017

13.01.2017

S novým rokem Vám přinášíme informace o náhradním plnění. Stále totiž platí povinnost pro zaměstnavatele s více jak 25 zaměstnanci zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. Podívejte se, jak tuto povinnost splnit v roce 2017.

více »

archiv »