Co je to povinný podíl
Povinný podíl se týká zaměstnavatelů s více než 25 zaměstnanci, kteří musí podle zákona přímo zaměstnávat osoby se zdravotním postižením nebo platit povinný odvod do státního rozpočtu.
Jednou z možností jak splnit povinný podíl je náhradní plnění, které může zaměstnavatel využít, když nemůžu zaměstnávat OZP nebo odvádět finance státu. Nákup náhradního plnění znamená nákup produktů či služeb od dodavatelů, kteří zaměstnávají více než 50% osob se zdravotním postižením. Díky tomu podpoříte osoby se zdravotním postižením a zároveň vyřešíte povinný podíl.
Jak lze tedy povinný podíl splnit pomocí náhradního plnění??
Povinný podíl splníte odběrem služeb ve výši 7 násobku průměrné měsíční mzdy za I.-III. čtvrtletí 2020. Za rok 2020 byla průměrná měsíční mzda 33 429 Kč. Ke splnění povinného podílu za jednoho nezaměstnaného OZP tedy vaše firma odebere služby ve výši 7 x 33 429 Kč tedy 234 003,- Kč.
7 Výhod náhradního plnění
- Splníte zákonem stanovený povinný podíl OZP
- Ušetříte na odvodech státu
- Podpoříte zaměstnávaní OZP
- Peníze neodevzdáte pouze státu, ale získáte služby navíc
- Služby od certifikované společnosti
- Včasným zajištěním služeb splníte povinné podmínky
- Postaráme se o administrativu
- Nedostanete pokutu 1.000.000. Kč
Výhody náhradního plnění
Jednou z hlavních výhod, které pro firmy přináší náhradní plnění je, splnění ze zákona povinného podílů. Další z výhod jsou například:
- získání užitečných služeb či zboží,
- nepřímá podpora v zaměstnávání osob se zdravotním postižením,
- odpadá povinnost odvádět finance do státního rozpočtu
Nová elektronická evidence
K možnému dodání výrobků či služeb a následnému započtení do náhradního plnění, slouží nová elektronická evidence. Informace o poskytnutém plnění bude do evidence vkládat zásadně dodavatel zboží, služeb či zakázek a to nejpozději do 30 dnů od zaplacení.
Evidence z pohledu odběratele
Po vložení údajů o odebrané službě nebo zadané zakázce ze strany dodavatele obdrží odběratel automaticky generovaný potvrzovací e-mail. Tento email obdrží pouze v případě, že dodavatel uvede kontaktní email odběratele. V e-mailu je odkaz na aplikaci ENP. Jestliže chce odběratel prohlížet doklady na něj evidované a tyto doklady případně schválit, musí se do aplikace registrovat.
S prvním přihlášením do evidence náhradního plnění v rámci jednotného portálového řešení práce a sociálních věcí souvisí možnost předat pověření pro vkládání faktur a editaci údajů v aplikaci evidence náhradního plnění jiné osobě, než je vlastník náhradního plnění. Vlastníkem je v této souvislosti označen ten zástupce dodavatele/odběratele, jehož IČO či RČ figuruje na stránkách MPSV nebo datové schránce a je shodné s údaji dodavatele/odběratele v evidenci náhradního plnění. Vlastník se přihlásí a zaeviduje na novém portálu jako první. Následně může zadat pověřené osoby.
Více informací a postup zajištění registrace naleznete na portálu MPSV.
Zaevidování odebrané služby nebo zadané zakázky do evidence náhradního plnění ze strany dodavatele nezaručuje odběrateli, že byla taková dodávka dodána v režimu náhradního plnění. V případě náhradního plnění je odpovědností odběratele, aby byl odběr výrobků, služeb nebo zakázek realizován v souladu s podmínkami, které pro to zákon o zaměstnanosti stanoví. Pro předcházení případných sporů v této oblasti je odběratelům doporučováno, aby stanovili odpovědnost za poskytování správných údajů, na jejichž základě je vypočítáno plnění povinného podílu, dodavateli prostřednictvím smluvního ujednání, a to včetně sankcí. Nicméně tím, že zákon o zaměstnanosti ukládá dodavateli povinnost vložit do evidence údaje o poskytnutém plnění do 30 kalendářních dnů od jeho zaplacení, získává odběratel průběžnou informaci o tom, zda byl či nebyl dodavatelem zahrnut do režimu náhradního plnění.